سیستم ترمز و تعادل پیکاپ تاگا H

سیستم ترمز و تعادل پیکاپ تاگا

سیستم ترمز و تعادل پیکاپ تاگا

سیستم ترمز پیکاپ تاگا از چهار تکنولوژی بروز خودور سازیهای معتبر و صاحبت سبک بهره می برد.

  • سیستم ضد قفل چرخ ها هنگام ترمز ABS
  • سیستم پایداری الکترونیکی ESC
  • سیستم تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها EBD
  • سیستم کنترل ثبات خودرو در هنگام شتاب‌گیری ASR

سیستم ترمز ABS  پیکاپ تاگا

این سیستم که در واقع مانع از قفل ماندن چرخ‌ها پس از ترمز‌گیری‌ می‌شود یک سیستم ترمز‌ پیشرفته است و به راننده این امکان را می‌دهد که در عین فشار شدید پدال ترمز، کنترل خودرو را به راحتی در دست داشته باشد.

 

 

سیستم ترمز ABS  پیکاپ تاگا

 

 

خطری که همواره در رانندگی احساس می‌شد، قفل شدن چرخ‌ها هنگام ترمز‌گیری‌های شدید و همچنین در شرایط لغزندگی جاده بود.

در این زمان‌ها، عموما چرخ‌های قفل شده، روی سطح جاده کشیده می‌شدند و در حقیقت مسافت ترمز بیش از پیش می‌بود.

بنابراین فرمان‌پذیری اتومبیل‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یافت و فرمان خودرو قادر به کنترل جهت حرکت اتومبیل نبود.

اتفاق معمول در این مواقع، منحرف شدن خودرو از مسیر حرکت و بالا رفتن خطر تصادف‌ها بود.

حتی شرایط بدتر از این نیز ممکن بود. قفل شدن چرخ‌های عقب انحراف کامل خودرو به خصوص در سطوح ناهموار و سراشیبی‌ها را به دنبال داشت.

 

سیستم پایداری الکترونیکی ESC پیکاپ تاگا

سیستم ESC برای انجام ماموریت محوله به تعداد زیادی سنسور و امکانات جانبی مجهز شده است و دستور نهایی را از کامپیوتر مرکزی خودرو دریافت می کند.

اما قلب این سیستم دقیقا در مرکز خودرو و جایی که سنسور حرکت چرخشی حول محور قائم (Yaw) قرار دارد.

این سنسور در حقیقت تشخیص می دهد که آیا محور در مسیر درست قرار دارد یا در حال چرخش دور محور قائم یا همان محور Z است.

البته این سیستم بدون سنسور تشخیص زاویه فرمان عملا کارایی خود را برای تشخیص انحراف خودرو تا حدودی از دست خواهد داد چرا که مجموع سیگنال های ارسالی از این دور سنسور به همراه سیگنال سنسور سرعت دورانی چرخها به رایانه مرکزی خودرو ارسال می گردد و رایانه به محض تشخیص انحراف ،سیستم ESC را وارد مدار می کند.

 

 

سیستم پایداری الکترونیکی ESC پیکاپ تاگا

 

 

سیستم کنترل پایداری برای برگرداندن خودرو به شرایط نرمال کنترل ترمز تک تک چرخها را بصورت مجزا به همراه کنترل  دریچه گاز را در دست می گیرد تا با کنترل این موارد خودرو را در مسیر درست قرار دهد.

بعبارتی این سیستم دریچه گاز را محدود می کند تا سرعت خودرو افزایش نیابد و سپس با اعمال ترمز به یک یا چندین چرخ باعث می گردد که خودرو در حالت نرمال قرار بگیرد.

برای درک بهتر این موضع به فرمان پذیری تانک ها دقت کنید.

یک تانک برای اینکه بتواند دور بزند، راننده زنجیر یک سمت را قفل می کند در حالی که زنجیر و چرخهای یک طرف در حال حرکت است از همین رو تانک حول محور خود می چرخد.

سیستم ESC هم با اعمال ترمز به تک تک چرخها باعث می گردد که سرعت برخی کاهش و برخی افزایش یابد تا خودرو حول محور قائم با توجه به میزان انحراف بچرخد و در مسیر صحیح قرار بگیرد.

سیستم تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها EBD پیکاپ تاگا

این سیستم کمکی که نام آن مخفف عبارت Electronic Brake force Distribution  است؛ نیروی ترمز را به ‌تناسب وزن وارد شده به هر چرخ بین چرخ‌ها تقسیم کرده و با این کار کنترل خودرو برای راننده را آسان‌تر می‌کند.

سیستم ترمز EBD بر روی سیستم ترمز ABS نصب شده و تنها خودروهایی که به سیستم ترمز ABS مجهز باشند می‌توانند از این سیستم کمکی ترمزگیری برخوردار شوند.

در واقع EBD یا همان سیستم تقسیم‌کننده الکترونیکی نیروی ترمز یک نرم‌افزار در حافظه ABS دارد که کمک می‌کند در شرایط جاده‌ای متفاوت هر چرخ به تنهایی کنترل شده تا تغییر جهتی در خودرو صورت نپذیرد.

نتیجه این اتفاق اصطکاک کمتر چرخ‌ها و حرکت خودرو در مسیر تعادل است.

 

سیستم تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها EBD پیکاپ تاگا

نحوی عملکرد سیستم ترمزگیری  EBD

در حالت ایده‌آل هر چرخی از خودرو که وزن بیشتری را تحمل می‌کند برای توقف، نیروی بیشتری می‌طلبد. در اکثر خودروها به‌صورت پیش‌فرض چرخ‌های جلویی به‌دلیل وجود موتور و گیربکس وزن بیشتری را تحمل کرده و در همین راستا نیز نیروی ترمز بیشتر را نیازمند هستند. البته این وضعیت برای شرایطی است که غیر از راننده شخص دیگری در خودرو وجود نداشته باشد و خودرو وزن بار را تحمل نکند.

 

سیستم کنترل ثبات خودرو در هنگام شتاب‌گیری ASR پیکاپ تاگا

سیستم ASR یا Acceleration Skid Regulation به کنترل لغزیدن خودرو در زمان شتاب‌گیری اطلاق می‌شود.

همه ما می‌دانیم رانندگی در شرایط لغزان، همچون زمانی که برف و باران بر روی سطوح جاده است.

میزان اصطکاک و ارتباط بین لاستیک و جاده به حداقل می‌رسد.

در چنین شرایطی رانندگی و کنترل خودرو بسیار سخت می‌شود و زمانی که اقدام به شتاب‌گیری در چنین سطحی می‌کنید، خودروی شما شروع به لغزش و هرز چرخیدن می‌کند یا زمانی که یکی از چرخ‌های خودرو بر روی آسفات و سطح مناسبی قرار دارد و یکی از چرخ‌ها بر روی سطح لغزنده قرار دارد.

 

سیستم کنترل ثبات خودرو در هنگام شتاب‌گیری ASR پیکاپ تاگا

 

با فشار دادن پدال گاز چرخی که بر روی سطح لغزنده قرار دارد شروع به هرز گرد می‌کند و می‌لغزد.

اما برای جلوگیری از این حالت‌ها سنسورهای سیستم ABS، میزان سرعت و چرخش چرخ‌ها را اندازه گیری می‌کنند.

اگر سرعت چرخش چرخی بیشتر از بقیه چرخ‌ها باشد، تشخیص می‌دهند که چرخ در حال لغزش است. البته باید گفت که سیستم ASR با سیستم ABS و ECU خودرو در ارتباط کامل هستند و می‌توان گفت که سیستم ASR مکمل سیستم ABS است.

این سیستم ASR برای جلوگیری از لغزش چرخ، میزان سرعت چرخش چرخ را کم می‌کند یا به عبارتی دیگر نیروی کمتری به چرخ وارد می‌شود.

این امر با کم کردن میزان دریچه گاز و با استفاده از نیروی ترمز در صورت لزوم انجام می‌شود که میزان سرعت چرخش چرخ یا انرژی که به چرخ اعمال می‌شود را کم می‌کند تا جلوی لغزیدن و هرزگرد کردن چرخ‌ها را بگیرد.

البته در همه شرایط نمی‌توان از نیروی ترمز استفاده کرد، مثلا اگر در پیچ‌های شدید یکی از چرخ‌ها شروع به لغزش کند نمی‌توان از نیروی ترمز استفاده کرد.

در این حالت باید قدرت موتور را کم کنیم تا انرژی (گشتاور) کمتری به چرخ برسد و جلوی لغزش چرخ را بگیریم.

تمامی مزایای این سیستم به اینجا ختم نمی‌شود و از دیگر مزایای آن می‌توان به افزایش عمر قطعات سیستم انتقال قدرت، افزایش عمر لاستیک، جلو گیری از لغزش لاستیک خودرو، افزایش پایداری و افزایش فرمان‌پذیری خودرو اشاره کرد.

در کل می‌توان نتیجه گرفت این سیستم بیشترین ارتباط را بین جاده و لاستیک برقرار می‌کند که رانندگی را برای شما ایمن می‌سازد.

امتیازبه این نوشته post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *