شرایط رانندگی خودرو‌های توربوشارژ

شرایط رانندگی خودرو‌های توربوشارژ

توربو شارژ یا پرخوران، سیستمی ‌است که می‌تواند بدون افزایش حجم موتور، قدرت آن را بیش از ۵۰ درصد بیفزاید و مصرف سوخت را در حالت رانندگی معمولی کاهش دهد! به‌طور ساده سیستم توربو شارژر متشکل از دو توربین پره‌ای کوچک است که با شفتی به هم متصل شده‌اند و یکی از آن‌ها در مسیر خروج دود و دیگری در مسیر ورود هوا به موتور قرار دارد و با خروج دود از اگزوز توربین دیگر هوای فشرده را مکیده و به داخل محفظه احتراق می‌دمد.

این سیستم به‌دلیل برخورداری از مزایایی همچون کاهش چشمگیر مصرف سوخت و افزایش توان خروجی موتور، به‌سرعت در میان خودروسازان و خریداران مورد قبول واقع شد، به‌طوری که امروزه تعداد قابل توجهی از اتومبیل‌های به‌روز با موتورهای توربوشارژ به بازار عرضه می‌شوند و روزبه‌روز هم بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

توربوشارژ هم مانند تمامی ‌تکنولوژی‌های جدید مزایا و معایبی دارد و به‌دلیل کارکرد با فشار، دما و دور بالا حساس بوده و اصول نگهداری خاصی را نسبت به خودروهای تنفس طبیعی می‌طلبد تا معایب آن به کمترین میزان ممکن برسد.

در ادامه ۵ نکته حیاتی در رابطه با اصول نگهداری خودروهای توربوشارژ برای کاهش استهلاک قطعات این سیستم را بررسی خواهیم کرد.

 

استفاده از سوخت مناسب توربوشارژ

استفاده از سوخت مناسب توربوشارژ

شاید به گوشتان خورده باشد که در موتور توربوشارژ باید از بنزین سوپر استفاده کرد؛ حال سوال اینجا است که در صورت استفاده از بنزین معمولی چه مشکلی برای پیشرانه‌های مجهز به سیستم پرخوران یا توربوشارژ پیش می‌آید؟

در موتور توربوشارژ، مرحله مکش و انفجار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که دمای هوای ورودی به سیلندر به‌دلیل گذشتن از توربو بیشتر از موتورهای تنفس طبیعی بوده و در صورت استفاده از بنزین معمولی با اکتان پایین امکان ایجاد ضربه (ناک) به‌علت خودسوزی ترکیب هوا و سوخت قبل از جرقه زدن شمع وجود دارد. این انفجار معمولا قبل از به حداکثر رسیدن تراکم صورت گرفته و ضربه شدیدی به پیستون‌ها و دیگر قطعات موتور وارد می‌کند.

بنزین با اکتان پایین در مقابل حرارت از مقاومت کمتری برخوردار است و موجب افزایش احتمال خودسوزی ترکیب هوا و بنزین می‌شود. به همین دلیل در ایران استفاده از بنزین سوپر که عدد اکتان بالاتری دارد برای موتور توربوشارژ مناسب‌تر است.

 

روغن مناسب

روغن مناسب

استفاده از روغن موتور مناسب و تعویض به موقع آن در افزایش عمر موتور توربوشارژ تاثیر چشمگیری دارد. توربوهای اولیه فقط با روغن موتور خنک می‌شدند؛ ولی توربوهای امروزی علاوه بر روغن با سیال خنک کننده نیز خنک می‌شوند. روغن‌های سینتتیک بهترین گزینه هستند، زیرا در دماهای بالا به خوبی از توربو محافظت می‌کنند. با توجه به اینکه روغن کارکرده نمی‌تواند به‌درستی از توربو محافظت کند، هیچ‌وقت روغن را دیرتر از موعد تعیین شده تعویض نکنید.

فیلتر هوا، روغن و سوخت

همیشه از فیلتر هوای مرغوب استفاده کنید و به‌موقع آن را تعویض کنید؛ زیرا در غیر این صورت هوای فیلتر نشده به سمت پره‌های کمپرسور هدایت می‌شود و باعث آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود. قبل از قرار دادن فیلتر نو حتما محفظه فیلتر را تمیز کنید تا ذرات ریزی که در این قسمت جمع شده‌است وارد مسیر ورودی هوا نشود. تعویض به موقع فیلتر روغن نیز از آلوده شدن روغن جلوگیری می‌کند و باعث افزایش عمر بلبرینگ‌های شفت توربو می‌شود. همچنین تعویض فیلتر سوخت را نیز فراموش نکنید؛ زیرا گرفتگی آن باعث می‌شود نسبت سوخت و هوا از حالت تنظیم خارج شود.

به‌دلیل توربو بودن همیشه تحت فشار رانندگی نکنید!

در مواقعی که به شتاب‌گیری سریع نیاز ندارید و در حال رانندگی عادی هستید، کمترین فشار ممکن را به موتور وارد کنید. به عبارت دیگر با کمترین میزان فشار روی پدال گاز سرعت خود را حفظ کنید و بوست توربو را در پایین‌ترین حالت ممکن نگه دارید.

 

گرم کردن موتور  و نحوه خاموش کردن خودرو

گرم کردن موتور  و نحوه خاموش کردن خودرو

به منظور روانکاری مناسب، بهتر است پس از روشن کردن موتور بلافاصله حرکت نکنید؛ چرا که دمای موتور پایین است و به‌دلیل غلظت بیشتر روغن، از میزان روان کنندگی آن کاسته خواهد شد، اما اگر حدود ۱ دقیقه پس از روشن کردن خودرو مدت زمان اندکی را با دنده پایین حرکت کنید، موتور فرصت گرم شدن پیدا می‌کند و روغن با کیفیت بهتری به توربو شارژر می‌رسد.

 

بسیاری از رانندگان عادت دارند که پیش از خاموش کردن موتور چند گاز متوالی داده و سپس موتور را خاموش کنند، اما باید بدانید که این عمل در خودروهای توربو بسیار مهلک است؛ چرا که گاز دادن موجب در مدار قرار گرفتن توربو شارژر می‌شود و قطعات دوار آن به چرخش درخواهند آمد، اما به محض اینکه موتور را خاموش ‌کنید سیستم روانکاری از کارافتاده و روغن به محل توربو نخواهد رسید و موجب چرخش توربو بدون روغن خواهد شد.

 

علت خرابی توربوشارژر

خرابی توربوشارژر یکی از مشکلاتی است که ممکن است در سیستم توانمند سازی موتور خودروها به وجود آید. علت اصلی خرابی توربوشارژر می‌تواند به عوامل متعددی بازگردد، که عبارت‌اند از:

  1. استفاده نادرست از خودرو: فشار بیشتر از توان به خودرو واستفاده نادرست از خودرو می‌تواند به شکست توربوشارژر منجر شود.
  2. تراکم هوای ورودی غیرمناسب: تراکم هوای ورودی به توربوشارژر بسیار مهم است. اگر هوا کثیف یا آلوده باشد، توربوشارژر ممکن است مختل شود.
  3. سرویس دوره ایی قطعات طبق دفترچه مصرکننده خودرو: مانند هر قطعه دیگری، توربوشارژر دارای عمر مفید خود است. پس از مدتی، عملکرد آن ممکن است کاهش یابد و برای تعویض نیاز داشته باشید.
  4. شوک‌ها و لرزش‌ها: شوک‌ها و لرزش‌های قوی می‌توانند باعث خرابی توربوشارژر شوند.
  5. نفوذ سوخت به سیستم: اگر بنزین به سیستم توربوشارژر نفوذ کند، ممکن است به تخریب آن منجر شود.
  6. نصب نادرست: نصب نادرست توربوشارژر، اتصالات نادرست یا تنظیمات نادرست سیستم می‌تواند به مشکلاتی منجر شود.
  7. تغذیه نادرست: کمبود روغن یا تغذیه نادرست توربوشارژر می‌تواند آسیب‌های جدی به آن وارد کند.
  8. استفاده در محیط‌های سخت: خودروهایی که در شرایط سخت مثل مسابقات رالی یا باربری به کار می‌روند، توربوشارژر را به استرس قرار می‌دهند و ممکن است زودتر خراب شوند.

پادران موتور در شبکه های اجتماعی:

 

امتیازبه این نوشته post

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *